Kultuurisaadiku programm Paides 30. oktoober Ludmilla Teperik

Eesti kultuuri paremaks mõistmiseks ja mõtestamiseks ning ühise ajaloo- ja ühiskonnatunnetuse suurendamiseks on Ida-Virumaal ellu kutsutud kultuurisaadiku programm. Programm sai teoks Kultuuriministeeriumi koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskuse ja Ida-Viru Haridusklastriga.

20. oktoobril käisid Tammiku PK  6.  klasside õpilased koos õpetajatega Paides, kus nad tutvusid  huvitava kultuuriprogrammiga. Esialgu käidi Kirna mõisas, kus giid Henn Hunt jutustas  Kirna mõisa ajaloost. Saime teada, et Kirna  mõis  on endine rüütlimõis, mis asus Türi kihelkonnas. Mõis ja mõisapark asuvad suure murrangulõhe kohal. Praegu asub  mõis Järva maakonnas Türi vallas. Mõisa keskus asus Kirna külas. Mõis on restaureeritud.  Kirna mõisaansamblisse kuuluvad hooned ja park on tunnistatud arhitektuurimälestisteks. Kirna mõisa tegevust tunnustati tiitliga „Järvamaa aasta tervisetegu 2018“, kuna  Kirna mõisapark on tuntud inimese bioloogilisi rütme toetava loodusliku fooni tõttu. Kirna tulbimeri valiti „Järvamaa Aasta Tegu 2020“. Ekskursioon jätkus  Wittensteini Tegevusmuuseumis. Meil oli kaks eestikeelset giidi: Ründo Mülts ja Merle Sokk. Me saime teada, et muuseumi fuajees  võib näha vanimat jalgratast ja aarete kambrit, kus on eksponeeritud Järvamaa uhkeimad aarded.  Samas on ka fotostuudio, kus saab näha Eesti kõige esimest fotot ja ka rõivakoda, kus on välja pandud ajastu rõivad ja aksessuaarid. Seejärel mindi sepikotta, kus asub 19.sajandist pärit sepiste näitus. Pärast seda siirduti  rahvameditsiini kambrisse, ehk  C.H.Hesse ravikotta, kus saadi teadmisi ravimtaimedest ja maarohtudest ning lastel oli võimalus oma teadmisi proovile panna. Apteekri tagatoas  räägiti apteekide tähtsusest vanal ajal ja tutvustati apteekri töövõtteid. Selles  töötoas tegid  õpilased vana retsepti järgi  martsipani. Käidi ka meistrite töökojas.  Kingsepa töökojas  oli meistritekoja väljapanek ning  toidu- ja õllekojas toidud nii baltisaksa, slaavi kui ka maarahva köögist. Päev lõppes söömaajaga  Willi tornis.

Õpilastele meeldis  see üritus väga. Nad tunnistasid, et oli raske, sest kõik oli eesti keeles ja tuli pingutada, et kuuldust aru saada. Vaatamata pikale päevale oli laste jaoks kõik tore, põnev ja asjalik.

Suured tänud N.Komarovile ja I.Gritsinenkole abi eest, bussijuhile Vitalikule aitäh laste turvalisuse eest.

Ludmila Teperik

reisi korraldaja ja 6.b klassi klassijuhataja